Wednesday, 20 July 2016

10 priekšnoteikumi veselīga uztura ievērošanai

10 priekšnoteikumi veselīga uztura ievērošanai


Vai es cilvēks, kurš ievēro principus? Vai vēlies pievērsties veselīgiem ēšanas paradumiem, nezaudējot labo pašsajūtu un garastāvokli? Un pats svarīgākais – nezaudēt motivāciju? Noteikumi ir lielisks veids kā pievērsties veselīgākam dzīvesveidam jau šodien! Ja pieturēsies pie šiem, tad varēsi teikt, ka centies ievērot veselīgu dzīvesveidu, kad parādīsies āķis lūpā, pieņemsi arvien veselīgākus lēmumus.
Pārņem 10 principiālus noteikumus veselīga uztura ievērošanai, Tu noteikti jutīsies labāk un vieglāk, kā arī neizjutīsi bada sajūtu vai nogurumu.

1)  Ievēro regulāras ēdienreizes

Mēģini ieplānot un ievērot konkrētus ēšanas laikus, tas Tavu organismu atturēs no tauku uzkrāšanas. Mūsu organisms ir daudz gudrāks kā mums liekas. Ja katru reizi ieturēsim maltīti citā laikā, mūsu organisms apjuks un nezinās, kad ir paredzēta nākošā ēdienreize. Tā rezultātā organisms uzkrās tauku rezerves “sliktākiem laikiem” un mēs attiecīgi pieņemsimies svarā un apkārtmēros.


2) Dārzeņi ir Tavi sabiedrotie


Latvieši ir brangi gaļēdāji. Mēs nevaram iedomāties nedēļu bez kotletēm un kartupeļiem. Principā, mājas ēdiens ir diezgan vienveidīgs un gandrīz katru reizi sastāv no gaļas, diemžēl dārzeņi ir tikai neliela piedeva. Pamēģini sagatavot kādu ēdienu, kura pamatā ir tieši dārzeņi. Nerunāsim par veģetārismu vai vegānismu, ideja ir iekļaut vairāk dārzeņu ēdienu Tavā ēdienkartē. Pirmkārt, tie ir veselīgi, krāsaini, gardi un bieži vien pirmo reizi gatavots ēdiens pārsteidz ar jaunām garšām. Sākumā vari pamēģināt ieviest savā ēdienkartē turku zirņus. Smelies ievdesmu internetā, tur Tu vari atrast daudz un dažādas dārzeņu receptes, kas ir ātri pagatavojamas, pavisam vienkāršas, lētas un veselīgas.  Piemēram, brokoļu krēmzupa, spinātu pankūkas vai dažādi salāti. Tev noteikti būs no kā izvēlēties.


3) Tu vari ēst visu, taču neaizraujies ar saldumiem!


Jau kopš bernības saldumi ir tie, ko kārojas visvairāk. Mēs izvēlamies saldumus, kad organisms dod mums ziņu, ka nepieciešama enerģija. Roka stiepjas pēc kaut kā salda arī stresa un problēmu situācijās. Protams, nevajag atteikties no saldumiem pavisam. Tā vietā labāk meklēt alternatīvas, piemēram, sezonas augļus. Laba izvēle ir zemenes vai banāni, apelsīni, bumbieri vai persiki. Augļi satur saldo frktozi, tādēļ ir saldi, turklāt tie dos Tev kādu papildus vitamīnu. Izvēlies augli saldumu vietā, jo organismam ir vieglāk pārstrādāt dabīgos cukurus. Taču neaizmirsti, ka vienā kilogramā persiku ir apm. 420 kcal, kas ir pielīdzināma vienai kārtīgai ēdienreizei, tāpēc neaizraujies.


4)  Izvairies no alkohola un cigaretēm

Ja smēķē, tad mēģini atrast veidu kā samazināt cigarešu daudzumu. Varbūt izvēlies smēķēt tikai pus cigareti, neturi tās acu priekšā vai mēģini ieviest jaunus noteikumus pašam priekš sevis, piemēram, nesmēķēt mašīnā vai darba vietā. Alkohols? Protams, taču ar mēru! Piemēram, laba izvēle ir sarkanais vīns, bet visa pudele laikam jau neskaitīsies īpaši veselīgi. Tātad, nevajag atteikties, bet izvērtē, vai tiešām ir jākorķē vaļā alus otrdienas vakarā vai piektdienā ļauties pilnīgam trakumam. Alkohols satur ļoti daudz kaloriju, kā arī izvada šķidrumu no tava organisma, turklāt tas veicina apetīti. Saskaiti cik kcal Tu uzņem nedēļā dzerot sidru vai alu, ar laiku sapratīsi, ka tas nav tā vērts.


5) Mēs ēdam ar acīm – gatavo skaisti!


Mēs izjūtam ēdienu ne vien ar garšas kārpiņām, bet arī ar degunu un acīm. Mēģini pagatavot un servēt uz sķīvja ēdienu tā, lai tas izskatās vizuāli pievilcīgs. Piemēram, izkārto tomātus šķīvja malā, uzber virsū sasmalcinātu baziliku un pievieno plānas mocarellas šķēlītes. Skaisti pasniegts ēdiens liks Tev to baudīt un ēst ilgāku laiku, tas, savukārt, radīs sātuma sajūtu pirms būsi pabeigusi savu ēdienreizi. Turklāt, pavadītais laiks noformējumam atturēs tevi no papildporcijas sagatavošanas. Papildus motivācijai katru ēdienreizi vari arī nofotografēt, tas palīdzēs censties vēl vairāk. Varbūt Tev tas skan jocīgi, bet pamēģinot, sapratīsi, ka darbojas!


6)  Aizvieto “fast food” ēdienu ar mājās gatavotu versiju

Tā vietā, lai stāvētu rindā pie ātrās ēdināšanas restorāna kases, Tu pats vari mājās pagatavot burgeri, kebabu, Hot dogu vai pat frī. Šo ēdienu pagatavošanā Tev nebūt nav jābūt izcilam pavāram, toties tu zināsi visas sastāvdaļas un uzturvērtību pagatavotajam ēdienam.  Vēlāk pāris lieliskasun pārbaudītas  receptes varēsi atrast arī šeit.


7)  Izmanto garšvielas un samazini sāls daudzumu ikdienas uzturā

Baziliks, timiāns, piparmētras, rozmarīns, oregano, dilles un pētersīļi ir tikai dažas no garšvielām, kas padarīs Tavu ēdienu garšīgāku un piešķirs tam īpašu aromātu. Eksperimentē un Tu atradīsi savas garšas.  Kāpēc Tu pievieno sāli katram ēdienam? Sāls lielos daudzumos nodara tikai ļaunu. Sākumā noteikti domāsi, ka ēdienam nav garšas, taču ar laiku attīrīsi savas garšas kārpiņas un sāls nemaz neprasīsies. Mēģini aizvietot parasto sāli ar nerafinēto. Tas būs tavam organismam “draudzīgāks”.


8) Dzer daudz šķidruma, vislabāk ūdeni


Katrs zina, ka ir jādzer daudz šķidruma. Bet vai visi to ievēro?
Kāpēc cilvēki izvēlas saldinātos dzērienu, kas satur neiedomājami daudz cukura? Kalorijas, kas atrodamas šādos dzērienos ir pielīdzināmas normālai ēdienreizei. Turklāt, ja viens no Taviem mīļākajiem dzērieniem var tikt pielietots kā rūsas noņēmējs, ko gan tas nodara tavam kuņģim? Vislabāk ir dzert ūdeni, jo tam nav pievienots it nekas. Ja Tev negaršo tīrs ūdens, pievieno piparmētras, citronu, svaigas ogas vai gurķi – Tu iegūsi skaistu un atspirdzinošu dzērienu. Protams, Tu vari izvēlēties arī sulas un nektārus, bet atceries izvēlēties tās, kurām ir samazināts cukura daudzums. Sulas un smūtiji ir ieteicami cilvēkiem, kas vēlas nedaudz pieņemties svarā. Ja neizdodas atbrīvoties no liekā kilograma, taču stingri ievēro veselīgas ēšanas pamatus, tad varbūt tieši saldie dzērieni ir tie, kas neļauj Tev just progresu.


9) Izmanto olīveļļu

Olīveļļa bagātīgi satur tādus vitamīnus kā A, D, E un K. Tā asimilē cukurus un izlīdzina to līmeni asinīs, tāpēc olīveļļa ir ieteicama uzturā cilvēkiem, kas slimo ar diabētu. Mēģini iekļaut eļļu savā diētā un Tu nepalaidīsi garām tās iedarbību.


10) Tev ir jāzina, ko tieši Tu ēd

Iepērcies prātīgi. Vienmēr pievērs uzmanību etiķetēm un iepakojumiem. Ir svarīgi apgūt uztura pamatus, zināt kādas ir uzturvielas un pievērst uzmanību kalorijām. Ja vēlies sasniegt kādu konkrētu rezultātu, izmainīt savas ķermeņa aprises vai vienkārši justies veselīgāk, tad izmaiņas uzturā ir pirmais ar ko ir jāsāk! Ievēro šos noteikumus un rezultāts neizpaliks, kad novērtēsi izmaiņas, tad papildini šos noteikumus ar citiem, tā pilveidojoties un dzīvojot veselīgāk.


Lai veicas!


Mēs vēlamies zināt kādas tēmas Tevi interesē. Raksti savu jautājumu komentāros, varbūt tieši par to būs nākošais raksts!

No comments:

Post a Comment